آشنایی با روستای نژو در شهرستان بانه - هتل داوینکو
  • پنج شنبه 11 آذر 1400
  • 567
  • 0
آشنایی با روستای نژو در شهرستان بانه - هتل داوینکو
آشنایی با روستای نژو در شهرستان بانه - هتل داوینکو

آشنایی با روستای نژو در شهرستان بانه

معرفی شهرستان بانه

بانه از شهرهای تاریخی استان کردستان بوده و پیشینه ی سکونت در این منطقه به دوران قبل از اسلام بر می گردد . پیش از اسلام طایفه ای زردشتی به نام " قه قو" بر این منطقه حاکم بوده که در حمله مسلمانان و بعد از آن " اختیار دینی ها " حکومت را بدست گرفتند و تا قبل از جنگ جهانی دوم که ملاکان قدرت را از آن ها غصب می کند، حکمران این منطقه بودند.

به همین لحاظ طایفه اختیارالدینی را اولین طایفه ای می توان به شمار آورد که بعد از اسلام در بانه به حکومت رسیدند و به واسطه ی پذیرش اسلام بدون جنگ با مسلمانان، حاکم بانه به اختیارالدین و حکام بعدی به اختیارالدینی شهرت یافتند.

شهر بانه در دوران حکومت طایفه اختیارالدینی ها که تا 12 قرن طول کشید به کرات در معرض تهاجمات و درگیری های قومی و منطقه ای قرار گرفت و پیکره ی شهر در این رهگذر بارها تخریب و منهدم گشت.

روستای نژو

بیشتر بخوانید: معرفی تمام رستوران های کردستان

بعد از مرگ آخرین حاکم اختیارالدینی – کریم خان – طایفه سلیمان بیک حکومت بانه را بدست گرفت. از مهم ترین بلایایی که شهر در دوران حکومت آخرین حاکم اختیارالدینی با آن مواجه شد می توان به شیوع بیمار ی طاعون در سال 1871 اشاره کرد که با ترک مردم از ترس ابتلا به طاعون، شهر خالی از سکنه شده و به ویرانه ای تبدیل شد.

در این دوره شهر دارای دو قلعه بود که یکی در بانه کنونی و دیگری در 3 کیلومتری شهر قرار دارد. بانه از نظر لغوی که به تمام منطقه اطلاق می شد در گویش کردی به معنای بالاست و شهر به روژه در فاصله نسبتاً کمی از شهر کنونی قرار داشت.

شهرستان بانه که در غرب استان کردستان قرار دارد به عنوان یکی از شهرستان های مرزی ایران شناخته می شود. این شهرستان که در ناحیه ای کوهستانی قرار دارد تعداد زیادی آثار تاریخی را در خود جای داده است که بیشتر آن ها در نواحی روستایی این شهرستان قرار دارند، از آثار باستانی آن می توان سنگ قبرهای نقاشی شده در گورستان نمشير، خمره هایی حاوی استخوان انان و مهره هایی را نام برد که در دهستان پشت آریابا يافت شده است.

در (ده نمشير دهستان نمشير)، در دهکده کیوه رو (در دهستان آلوت) و در شمال آبادی شوی (دهستان شوی) آثاری از قلعه های قدیمی دیده می شود. بیشتر آثار تاریخی بانه در روستا های آن قرار دارند. یکی از روستا های معروف و تاریخی آن، روستای نژو است که در دهستان شوی قرار دارد و دارای تاریخی چند هزار ساله است، هر چند که تاریخ دقیق پیدایش آن به صورت دقیق مشخص نیست.

هتل داوینکو

معرفی روستای نژو 

روستای نژو کجاست

بیشتر بخوانید: معرفی عمارت سالار سعید سنندج

این روستا در شهرستان بانه استان کردستان قرار دارد و در فاصله 265 کیلومتری از مرکز استان، شهر سنندج، واقع شده است و تاریخی چند هزار ساله را به دوش می کشد. هر چند تاریخ دقیق آن به درستی مشخص نشده است اما بر اساس آثار تاریخی که در آن قرار دارد می توانیم متوجه شویم که به قبل از اسلام بر می گردد. این روستا با داشتن طبیعتی بکر و زیبا همراه با آثار تاریخی مختلف توانسته در بین روستاهایی که برای مقصد گردشگری انتخاب می شوند جایی پیدا کند.

روستای نژو در دامنه کوه قلا و در میان جنگل های انبوه بلوط قرار گرفته استو با طبیعت زیبا و رودخانه های متعدد توجه گردشگران زیادی را به خود جلب می کند.

جاذبه های گردشگری روستای نژو

جاذبه های گردشگری روستای نژو

بیشتر بخوانید: معرفی اورامان تخت

شاركون

یکی از آثار تاریخی این روستا با نام شاركون شناخته می شود و در قسمت شرقی روستا قرار دارد و در آن تعداد زیادی از خمره های کوچک و بزرگ گلی را پیدا کرده اند که در برخی از آن ها ذغال هایی قرار داشته است، متاسفانه بیشتر این زمین ها بر اثر کشت و کشاورزی از بین رفته اند.

لوله های گلی 

در سرتا سر روستا در زیر زمین می توانید لوله های گلی را مشاهده کنید که در کل روستا کشیده شده اند و در زیر زمین های کشاورزی وجود دارند، که شبکه آبرسانی را تشکیل می دادند. ضخامت این لوله های گلی برابر با 30 سانتی متر است.

قه لای نژو 

مهم ترین اثر تاریخی روستا قلعه ای است که در زبان محلی با نام قه لای نژو خوانده می شود. این قلعه در غرب روستا و در حد فاصل روستاهای سیوچ میرآباد علیا و نژو قرار دارد. زمان ساخت این قلعه مشخص نیست اما طبق گفته های ساکنان روستا به دوران قبل از اسلام بر می گردد. مقبره هایی در اطراف قلعه وجود دارند که به سمت بیت المقدس کنده شده اند، و می توانند صحت این قضیه را تایید کنند.

امروزه تنها قسمت هایی از قلعه باقی مانده است که شامل حصار اطراف آن می شود که در ساخت آن سنگ های عظیم و بزرگی به کار برده اند، در وسط این قلعه روزگاری حوضی زیبا قرار داشت که امروزه قسمت زیادی از آن خراب شده است.

اغلى بگ 

تخته سنگ بزرگی است که در قسمت غربی روستا قرار دارد و در زبان محلی به آن اغلى بگ می گویند. اغلي بگ نام پهلواني ساکن آنجا بود و موقع لشکر کشي اعراب، در دشت میرآباد به آن ها شبیخون زده و تعداد زیادی از آن ها را کشته است تا اینکه شبي گرفتار کمین اعراب مي شود.

هتل در بانه

سد نژو 

در جنوب روستا و در فاصله بین شوي و پژو يک سد باستاني (آبگیر) وجود داشت که قدمت زیادی داشت. دیواره هاي ساروجی این سد تا این اواخر هم موجود بود اما به خاطر ساخت سد جدیدی برای آبرسانی به مردم روستا، این سد به کلی از بین رفت.

بیشتر بخوانید: معرفی بزرگترین غار ایران

درخت کهنسال

در قبرستان قدیمی روستای نژو یک درخت بلوط (مازودار) کهنسال وجود دارد که با شماره ی ۶۹۳ در تاریخ ۱۲ اسفند ۱۳۹۸ به عنوان میراث طبیعی ارزشمند در فهرست آثار ملی ایران ثبت شده ‌است.

جاذبه های طبیعی 

یکی از اصلی ترین جاذبه های گردشگری روستا جاذبه های طبیعی آن است که شامل آبشار ها، چشمه ها، دشت های سرسبز و درختان بلوط می شود. همه این ها باعث شده اند که سالانه گردشگران به خصوص طبيعت گردان بسیاری به این منطقه بیایند و زمانی را در آنجا به گردش و تفریح بگذرانند.

راه های دسترسی به روستای نژو

برای اینکه بتوانید زمانی را در این روستا بگذرانید باید به 12 کیلومتری شهر بانه بروید. پیشنهاد می کنیم این سفر را با خودرو شخصی انجام دهید تا سفری لذت بخش تر را تجربه کنید.

مکان های نزدیک به روستای نژو

روستای نژو

بیشتر بخوانید: آشنایی با شهر زیبای بانه

روستای شوی 4 کیلومتر

پارک پیرمراد و کوه آربابا 15 کیلومتر

سد بانه 17 کیلومتر

غار شوی 22 کیلومتر

دشت سورین 30 کیلومتر

نظرات کاربران پیرامون این مطلب

انصراف از پاسخ به کاربر