آبشار شیطان کوه لاهیجان - هتل در کردستان
  • جمعه 27 اسفند 1400
  • 420
  • 0
آبشار شیطان کوه لاهیجان - هتل در کردستان
آبشار شیطان کوه لاهیجان - هتل در کردستان

آبشار شیطان کوه لاهیجان

آبشار شیطان کوه، از جاذبه های گردشگری لاهیجان، مقصدی جذاب و زیبا برای تمام کسانی است که به سمت شمال کشور سفر کنند. 

این کوه زیبا در امتداد سلسله ی جبال البرز قرار گرفته و از پایین تا بالای کوه منظره ای سرسبز را خواهید دید. موقعی که به این منطقه رسیدید سعی کنید ماشین تان را در محوطه ی شیطان کوه پارک کنید و خود را برای گذر از مسیری پوشیده از درختان آماده کنید. و از مسیری پلکانی که با درختان انار و گردو مزین شده بالا می روید تا به بام لاهیجان برسید.

بیشتر بخوانید: آشنایی با کوه های مریخی چابهار

آبشار شیطان کوه لاهیجان

شیطان کوه از جاذبه های گردشگری لاهیجان، در گذشته به شاه نشین معروف بوده است ولی امروز این منطقه تغییر نام داده و به شیطان معروف شده است. به صورتی که نام شیطان کوه امروزه آن چنان جا افتاده است که نه تنها ساکنین لاهیجان، بلکه همه ایرانی ها با این نام آشنا هستند.

علت نام گذاری شیطان کوه هیچ ارتباطی با خرافه پرستی و شیطانی که در بین عموم متداول است، نمی باشد. داستانی که در این باره وجود دارد طبیعت این کوه به صورتی است که وقتی از بالا به پایین نگاه می کنید احساس می کنید به راحتی با دویدن به دامنه می رسید ولی نتیجه چیزی جز سقوط نخواهد بود و در باور قدیمی های محلی در اینجا شیطان چشم فرد را کور می کند، یا به نوعی او را گول می زند.

چرا نام این مکان شیطان کوه است؟

عده ‌ای در کودکی شنیده‌ اند که در دل این کوه گنجی پنهان شده است و مار عظیمی از آن محافظت می ‌کند. این امکان وجود دارد که علت این نام‌گذاری به همین مار ترسناک محافظ گنج مرتبط باشد. جالب ‌تر آن که بر اساس همین داستان بسیاری از مردم در گذشته، این کوه را برای یافتن این گنج افسانه ‌ای جست ‌و‌ جو کرده ‌اند. گروهی دیگر در داستان‌ ها از وجود غاری در میان کوه گفته ‌اند که صدای باد را هول ‌آور و وحشناک منعکس می ‌کرده است و مردم قدیم این صداها را آواهایی شیطانی می ‌دانستند و بر همین اساس این کوه را شیطان کوه نام نهادند.

چرا نام این مکان شیطان کوه است؟

در دیگر روایت‌ های مرتبط با نام شیطان کوه باز هم به وجود غاری که امروزه مسدود یا از میان رفته اشاره شده که این بار بیشتر مورد استفاده بزرگان و شیخان بوده است؛ بزرگان و شیخانی که این کوه و گذرهای آن را به‌ صورت اختصاصی برای خود و شکار مورد استفاده قرار می‌ دادند و ورود مردم عادی را به آن ممنوع کرده بودند. مردم این کوه را شیخان کوه می ‌نامیدند؛ ولی در گذر از زمان این نام با افسانه‌ های مردمی آمیخته شد و به شیطان کوه تغییر پیدا کرد.

شاید پر‌تکرارترین داستان در میان مردم لاهیجان درباره شیطان کوه این باشد؛ کوهی که با نام شاه ‌نشین شناخته می ‌شده و محل زندگی و قلعه پادشاهان محلی لاهیجان بوده است. قلعه‌‌ای که بر اساس گفته مردم محلی آخرین بازمانده ‌های آن با حمله شاه عباس صفوی از میان می ‌رود و با گذر زمان نام قدیمی آن فراموش می ‌شود یا شاه عباس و اطرافیان او برای بد نام کردن شورشیان و حاکمان محلی این نام را بر این کوه می‌ گذارند.

بیشتر بخوانید: بهترین جاهای دیدنی هلند

جاذبه های گردشگردی در شیطان کوه

جاذبه های گردشگردی در شیطان کوه

استخر لاهیجان: ۱.۴ کیلومتر

شهربازی تله کابین لاهیجان: ۱.۸ کیلومتر

بام سبز لاهیجان: ۱.۸ کیلومتر

بوستان میرصفا: ۱.۹ کیلومتر

آرامگاه شیخ زاهد گیلانی: ۲.۹ کیلومتر

استخر شیطان کوه

در پای شیطان کوه استخری بزرگ با وسعت ۱۷ هکتار وجود دارد که به دستور شاه عباس ساخته شده است. طول این استخر حدود کیلومتر است و در کنار بلواری زیبایی قرار دارد. این استخر دارای جزیره ای زیبا است که توسط یک پل به حاشیه جنوبی آن متصل شده است.

آبشار شیطان کوه

در منطقه شیطان کوه، آبشار زیبا و دیدنی وجود دارد که از بدنه کوه به طرف پای کوه سرازیر می شود. این آبشار به وسیله پمپاژ آب از استخر تغذیه شده و حوضچه هایی برای تخلیه و حرکت آب در پایین آن احداث شده است. یک راه پلکانی در کنار این آبشار قرار دارد که گردشگران با پشت سر گذاشتن بیش از ۷۵۰ پله از کنار آبشار و پای کوه شروع می شود و از داخل درختان سرسبز می گذرد و به قله کوه و بام سبز خواهید رسید.

بیشتر بخوانید: بهترین جاهای دیدنی باکو آذربایجان

بام سبز

محبوب ترین قسمتی که در شیطان کوه از جاذبه های گردشگری لاهیجان وجود دارد بام سبز لاهیجان است که در بالای مسیر شیطان کوه قرار گرفته است. این محوطه سبز و زیبا به وسیله گذرگاهی به قسمت جنوبی پای کوه منتهی می شود، این مسیر را می توانید هم پیاده و هم با ماشین طی کنید. اگر به شهر نگاه کنیم مقبره کاشف السلطنه و کمی آن طرف تر دانشگاه آزاد لاهیجان دیده می شود. آپارتمان ها و خانه های ویلایی و گنبد طلایی با دو گلدسته نورانی امامزاده آقا سید حسین (ع) که به طرز دقیقی در وسط شهر قرار گرفته است و از مسیری پلکانی که با درختان انار و گردو مزین شده بالا می روید تا به بام لاهیجان برسید.

بهترین زمان سفر به شیطان کوه

هر فصلی که دوست داشته باشید می ‌توانید به لاهیجان سفر کنید، ولی بهترین فصول برای سفر، بهار و تابستان و نیمه‌ ی اول پاییز هستند.

بیشتر بخوانید: جذاب ترین و معروف ترین جاهای دیدنی استانبول

مسیر دسترسی

آبشار شیطان کوه لاهیجان

با خودروی شخصی: از تهران و با خودروی شخصی بعد از حدود ۳۳۰ کیلومتر رانندگی و عبور از شهرهای کرج، قزوین و رودبار به رشت خواهید رسید. در فاصله‌ ی ۴۲ کیلومتری شرقی به لاهیجان می ‌رسید.

تقریبا از تمام نقاط لاهیجان شیطان کوه را می ‌بینید، پس پیدا کردن مسیر سخت نخواهد بود.

حمل‌ و نقل عمومی: هر روز اتوبوس‌هایی از ترمینال‌های تهران به سمت رشت حرکت می ‌کنند که معمولا با آن‌ ها حدودا ۵ ساعت در راه خواهید بود. فرودگاه رشت فعال بوده و هر روز پروازهای تهران-رشت انجام می ‌شود. از رشت هم از طریق تاکسی ‌های جاده‌ای و هم از طریق اتوبوس به راحتی به لاهیجان می ‌رسید.

بیشتر بخوانید: لوکس ترین جاهای دبی 2022

آدرس: شرق شهر لاهیجان، شیطان کوه

آبشار شیطان کوه لاهیجان در موقعیت جغرافیایی E500105 N371215 در استان گیلان واقع است. شیطان کوه، کوهی است در شرق شهر لاهیجان و در استان گیلان ایران. در گذشته به این منطقه شاه‌ نشین کوه می‌ گفتند و برکه‌ ای که ۲۰۰ متر عرض و ۷۰ متر طول داشت در جلوی آن بود که برای انبار کردن آب در کار آبیاری از آن استفاده می‌ شد.

امروز برکه به دریاچه ‌ای مصنوعی تبدیل شده که در میان آن جزیره ‌ای وجود دارد و عمارت کوچکی در این جزیره خودنمایی می کند. در دل شیطان کوه آبشاری مصنوعی ایجاد شده که آب آن از همین دریاچه که به استخر لا هیجان معروف است، تامین می ‌شود.

نظرات کاربران پیرامون این مطلب

انصراف از پاسخ به کاربر