حقوق مسافران در هتل: راهنمای کامل برای اقامتی آسوده
  • یک شنبه 22 بهمن 1402
  • 90
  • 0
حقوق مسافران در هتل: راهنمای کامل برای اقامتی آسوده
حقوق مسافران در هتل: راهنمای کامل برای اقامتی آسوده

حقوق مسافران در هتل: راهنمای کامل برای اقامتی آسود

یکسان بودن اتاق رزرو شده با درخواست شما

درصورتی که اتاقی با ویژگی قابل توجه رزرو کرده اید، حق شماست که دقیقاً اتاقی با همان شرایط تحویل بگیرید.  مهم‌ نیست که در چه هتلی ساکن هستید، هر اتاقی در هر هتلی باید پاکیزه باشد و اصول بهداشتی در آن رعایت شده باشد. این حق مسافر است که در اتاقی امن و پاکیزه اقامت داشته باشد.

وجود یک تخت خواب راحت و یک سیستم سرمایشی و گرمایشی مناسب و سالم نیز، برای هر اتاق در هر هتل ضروری است. این موضوع یکی از اولین حقوق مسافران در هتل است.

اگر هنگام مراجعه به هتل متوجه شدید که به دلیل تعمیرات و یا هر دلیل موجه دیگری نمی‌تواند اتاق مورد نظر را به شما تحویل دهد، باید اتاقی با شرایطی یکسان به شما تحویل داده شود. مثلا اگر اتاقی رو به دریا رزرو کرده بودید و این اتاق در حال حاضر در دسترس نیست، باید اتاقی با شرایط ویژه، مثلا اتاق بزرگ و یا سوئیت شیک در اختیار شما قرار دهند.

ایمنی هتل

ایمنی هتل

علاوه بر امنت وسایل شخصی،  هتل نیز باید در محلی امن باشد. پس قبل از انتخاب هتل، درباره موقعیت مکانی هتل کمی تحقیق کنید. از طرفی، امروزه تمامی هتل‌ها موظف به نصب دوربین‌های مدار بسته در لابی‌ها و قسمت‌های عمومی خود هستند. هتل باید از امکانات ایمنی مانند کپسول اطفای حریق برخوردار باشد.

حقوق مسافران در سفر

هتل‌هایی که استخر و یا سالن‌های سونا وجود دارند، موظف به تأمین امنیت مسافران و مراقبت از کودکان هستند. تمام هتل‌ها وظیفه دارند که شماره‌ای در اختیار مسافران قرار دهند تا در صورت بروز مشکل با آن تماس بگیرید.

راحتی و آسایش اتاق هتل

هر هتلی هتل، در قبال امنیت، سلامت و آسایش مسافران خود مسئول است. هت مکانی ساکن شوید که حداقل امکانات را برای اقامتی آرام و بی‌دردسر داشته باشد. سیستم گرمایشی و سرمایشی مناسب و سالم، تخت تخواب راحت و پاکیزه و یک یخچال کوچک، کمترین چیزهایی هستند که در هر اتاقی باید وجود داشته باشند.

در صورتی که از کیفیت هرکدام از این امکانات این وسایل در هتل شکایت داشته باشید، می‌توانید به مدیریت هتل اعتراض خود را اعلام کنید. به صورت کلی، ۲ فاکتور مهم بهداشت و امنیت، چیزهایی هستند که هر هتلی  که بروید، باید رعایت شوند.

مناسب‌سازی هتل برای افراد دارای معلولیت

افراد دچار معلولیت و یا افراد ناتوان، بخشی از جامعه ما را تشکیل می‌دهند. وقتی از حقوق مهمان در هتل صحبت می‌کنیم، باید توجه ویژه‌تری به یان قشر از مردم داشته باشیم.

این افراد نیز مانند سایر افراد جامعه حق مسافرت و اقامتی راحت در هتل دارند. با توجه به این نکات، هر هتلی وظیفه دارد شرایط راحتی این افراد را تهیه کند. برای مثال اگر ورودی هتل، پله دارد، در ساختن هتل باید وجود رمپ در ورودی در نظر گرفته شود.

در هتل‌هایی با تعداد طبقات زیاد، باید آسانسور تعبیه شود. از آنجایی که تعداد کمی از هتل‌های ایران در حال حاضر از این امکانات برخوردار هستند، به شما پیشنهاد می‌کنیم که قبل از انتخاب هتل از وجود چنین امکاناتی اطمینان حاصل کنید.

برخورد کارکنان

برخورد کارکنان

هتل موظف است که کارکنان خود را به شیوه‌ای آموزش دهد که برخورد درست با مهمانان را یاد بگیرند. در هر هتلی که باشید، این حق شماست که به شما احترام گذاشته شود.

در صورت بروز مشکل کارکنان مربوطه باید پاسخگو باشند. برخورد نامناسب و یا بی‌احترامی و اهانت از سوی کامندان هتل می‌تواند مورد پیگیری قرار بگیرد. از طرفی دیگر اگر در هتلی با کادری حرفه‌ای و مجرب ساکن باشید، در انتها هتل را با خاطره خوش ترک خواهید کرد.

مشکلاتی مانند بی‌مسئولیتی کارکنان، بی‌توجهی آن‌ها، تعلل در برآوردن نیازهای شما و برخورد نامناسبشان هنگام انتقاد و مطرح کردن مشکل، می‌تواند تمام طول سفر شما را خراب کند.

حقوق مسافران

اگر مسافران مایل به کسب اطلاعات بیشتر از هتل هستند، می‌توانند به طور مستقیم وارد سایت هتل شوند و به صورت مستقیم، از پشتیبانی اطلاعات مربوطه را درخواست کنند. به طور مثال جزیره کیش به خاطر توریستی بودن قوانین رزرو خوبی دارد که در بهترین هتل‌ های کیش اجرایی می‌شود.

ثبت اطلاعات رزرو از طریق سایت‌های اینترنتی، کاملاً مطمئن است و اگر هتل به دلایلی مانند بروز حادثه یا برنامه‌های خاص مانند سفر مقامات سیاسی، ناتوان از خدمات رسانی به مسافران باشد، سایت اینترنتی که رزرو اولیه را انجام داده است، موظف به یافتن هتلی مشابه برای مسافران یا تلاش برای بازگرداندن وجه به آنهاست. مسافران با توجه به این موضوع، با رضایت کامل، به رزرو اینترنتی هتل اقدام می‌کنند.

قوانین لغو رزرو هتل و حقوق مسافران

قوانین لغو رزرو هتل و حقوق مسافران

یکی از مواردی که ممکن است برای هرکسی پیش بیاید،‌ کنسل شدن ناگهانی سفر است. مسلماً در این شرایط مجبور به لغو رزرو هتل خود هستید. بسیاری از افراد هستند که از حقوق خود در این شرایط آگاه نبوده و نمی‌دانند تا چه مقدار از هزینه پرداخت شده را می‌توانند پس بگیرند. قوانین هتل‌ها درباره لغو رزرواسیون به شرح زیر است:

۱) اگر رزرو هتل از طریق تورهای مسافرتی و دفاتر خدمات گردشگری انجام شده باشد، ‌میزان جریمه‌ای که لازم است برای لغو رزرواسیدن پرداخت شود، طبق قرارداد و توافق طرفین است.

۲) اگر خودتان اتاق را رزرو کرده‌اید، میزان جریمه پرداختی برای لغو به شرح زیر است

الف) اگر تا ۲۰ روز قبل از تاریخ ورود خود رزرو را لغو کنید، هیچ جریمه‌ای لازم نیست پرداخت کنید.

ب) اگر از ۲۰ تا ۱۱ روز قبل از ورود، رزرو خود را لغو کنید، باید ۲۰ درصد هزینه یک شب اقامت در هتل را به ازای هر اتاق،‌ به عنوان جریمه پرداخت کنید.

ج) اگر از ۱۰ تا ۶ روز قبل از ورود، رزرو خود را لغو کنید، باید ۳۰ درصد هزینه یک شب اقامت در هتل را به ازای هر اتاق، به عنوان جریمه پرداخت کنید.

د) لغو رزرو اگر از ۵ روز تا ۴۸ ساعت پیش از ورود باشد، مشمول جریمه ۵۰ درصد هزینه یک شب اقامت در هتل، به ازای هر اتاق می‌شود.

ه) اگر لغو از ۴۸ ساعت پیش از ورود تا زمان ورود باشد،‌ جریمه شما پرداخت ۷۰ درصد هزینه یک شب اقامت در هتل به ازای هر اتاق است.

نظرات کاربران پیرامون این مطلب

انصراف از پاسخ به کاربر